FamilySearch oslavuje 15 rokov

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

FamilySearchTree-150x150Znie to možno neuveriteľne, ale stránka FamilySearch.org funguje už 15 rokov. Oficiálne ju spustila Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní 24.mája 1999. Keď prezident cirkvi Gordon B. Hinckley odštartoval stránku FamilySearch, vyhlásil: "Dúfam, že si plne uvedomujete, že toto je viac než len nová webová stránka... Dnes sme učinili veľký a dlho očakávaný krok k dostupnosti niektorých významných dokumentov z našej historickej rodinnej knižnice do vašich domácností cez web."

Keď si dnes pozrieme množstvo genealogických služieb dostupných cez web, je jasné, že zásluhu na tom má najmä FamilySearch.

Na začiatku FamilySearch začala s dvomi kľúčovými databázami, ktoré zahŕňali Rodový archív (Ancestral File) a Medzinárodný genealogický archív (International Genealogical File), spolu s niekoľkými menšími genealogickými databázami. Stránka pôvodne poskytovala prístup k 400 miliónom mien. Dnes FamilySearch obsahuje viac ako 3,2 miliardy mien.

Zo Slovenska nájdete na stránkach FamilySearch 11 134 930 indexovaných záznamov zo starých cirkevných záznamov z rokov 1592 až 1910 (stav k 7. júlu 2014). K dispozícii je aj kolekcia 278 392 obrázkov zo sčítania obyvateľov v roku 1869.

Za posledných 15 rokov FamilySearch prešla mnohými zmenami a opravami. Používatelia dnes majú prístup k miliardám digitalizovaných zobrazení pôvodných záznamov starých matrík, indexov, súpisov. Samozrejme, my na Slovensku sme sa stretli v uplynulých rokoch s viacerými komplikáciami v podobe matrík, ktoré mali byť dostupné online, ale neboli, matrík, ktoré z webu jednoducho zmizli. Riešili sme tieto podnety mailami, niektorí z nás vybehli na konferencie do zahraničia, aby vec prerokovali so zástupcami FamilySearch. Zatiaľ neúspešne, napriek tomu je FamilySearch to najlepšie, čo máme k dispozícii. A nezabúdajme, že ich mikrofilmy máme k dispozícii zadarmo, pokiaľ ich teda človek nemusí ísť študovať do archívu vo Viedni :)

Takže všetko najlepšie, FamilySearch, a ďakujeme!

S použitím: FamilySearch a geni.sk

Čítať 11949 krát Naposledy zmenené sobota, 18 júl 2015 23:05
Zostaňte s nami v kontakte a prihláste sa na odber noviniek