Vojenskí archivári utekajú z budovy. Jej stav je kritický

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Rezort obrany pozná problém s vojenským archívom roky - teraz je už stav taký vážny, že zotrvanie v budove by mohlo ohroziť zdravie zamestnancov.

Vojenský archív sídli v Trnave v komplexe budov zo 17. storočia, ktoré sú národnou kultúrnou pamiatkou. Slúži ako centrálna registratúra. Archívne materiály tam presťahovali v októbri 1967 z Hradca Hrálové. 

"Viaceré časti sú ešte v pôvodnom stave, ktorý je kritický," uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

V archíve skladujú 13 miliónov osobných spisov vojakov od ročníka narodenia 1921. Registratúrne záznamy by zabrali dĺžku 13 kilometrov. O probléme s nevyhovujúcimi priestormi sa roky len diskutovalo. 

"Žiadne z predošlých vedení však situáciu neriešilo. Stav je v súčasnosti natoľko vážny, že zotrvanie v ňom by mohlo ohroziť zdravie zamestnancov," konštatovala hovorkyňa.

 
10fotiek v galérii
Zdroj: MO SR, TASR
 

Prenajmú si inú budovu

Ministerstvo vyhlásilo obchodnú verejnú súťaž na prenájom nehnuteľnosti pre umiestnenie archívu. Hovorí, že ju vyberie prostredníctvom transparentnej obchodnej verejnej súťaže. Rezort musí nevyhovujúci stav s budovami vyriešiť, lebo ho k tomu už zaviazala vláda.

Rozhodli sa pre sťahovanie archívu do prenajatých priestorov, pretože výstavba novej budovy by bola niekoľkonásobne drahšia ako prenájom. Vlastné vyhovujúce priestory obrana nemá.

Priestory si chcú prenajať na 15 rokov s možnosťou opcie na ďalšie 15-ročné obdobie. Budova bude musieť spĺňať viaceré náročné kritériá, ktoré sú špecifikované v podmienkach obchodnej verejnej súťaže.

"V tomto prípade ide o druhú vyhlásenú obchodnú verejnú súťaž na zabezpečenie vyhovujúcich priestorov pre archív, pretože v prvej účastníkom podaný návrh nespĺňal kritéria," pripomenula Balleková. 

Ukrýva osobné písomnosti o vojakoch

Pri sťahovaní archívu do Trnavy  previezli 109 652 zväzkov, čo predstavovalo asi 6 miliónov dokladov osôb, 24 800 kníh veľkého formátu, 6 079 archívnych škatúľ.

Sťahovanie trvalo spolu štyri mesiace a zapojili do neho armádu. Archív sa presťahoval do časti komplexu univerzitných budov, ktorý v tom čase spravoval rezort obrany.

Úlohou trnavského archívu bolo preberať písomnosti vzniknuté po roku 1945 od všetkých súčastí ČSLA, ktoré boli určené na archivovanie.

Archív za 48 rokov niekoľkokrát zmenil názov a to od Archívu vojenskej evidencie osôb, Vojenského archívu Armády Slovenskej republiky, Vojenského archívu Generálneho štábu Armády Slovenskej republiky, Vojenského archívu až po súčasný názov Vojenský archív-centrálna registratúra Ministerstva obrany Slovenskej republiky Trnava.

 
10fotiek v galérii
Zdroj: MO SR, TASR
 
 
10fotiek v galérii
Zdroj: MO SR, TASR
 
 
10fotiek v galérii
Zdroj: MO SR, TASR
 
 
10fotiek v galérii
Zdroj: MO SR, TASR
 
 
10fotiek v galérii
Zdroj: MO SR, TASR
 
 
10fotiek v galérii
Zdroj: MO SR, TASR
 
 
10fotiek v galérii
Zdroj: MO SR, TASR
 
 
10fotiek v galérii
Zdroj: MO SR, TASR

 

Čítať 11044 krát Naposledy zmenené piatok, 24 júl 2015 22:10
Zostaňte s nami v kontakte a prihláste sa na odber noviniek