Knižnica na Bojnickom zámku vlastní inkunábuly a ďalšie vzácne knihy

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

bzBojnický zámok púta pozornosť verejnosti nielen vďaka svojej romantickej architektúre a bohatej expozícii umeleckých diel, ale existuje tam aj rozsiahla knižnica, ktorá ukrýva viacero vzácnych a unikátnych kníh, vrátane inkunábul.

 

„Jej založenie sa datuje od roku 1950, keď tam vzniklo múzeum, najskôr ako vlastivedné. Okrem kníh z pozostalosti posledného feudálneho majiteľa bojnického panstva grófa Jána Pálffyho, tam sústredili takmer 100.000 kníh, pochádzajúcich z kláštorov, kaštieľov, či vyvlastnených budov. Boli tam však iba naskladané, bez roztriedenia podľa obsahu. Až neskôr bola značná časť knižničných zväzkov umiestnená v Nitre.

V roku 1985 vzniklo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, a to prevzalo všetku literatúru dotýkajúcu sa regiónu. Múzeum Bojnice, ako súčasť Slovenského národného múzea, sa potom začalo špecializovať na umenie, umelecké remeslá a dejiny všeobecne. V tejto oblasti naša knižnica patrí medzi najlepšie vybavené na východ od Bratislavy,
“ uviedol správca knižnice a archivár múzea Erik Kližan. 

Dodal, že knižnica v súčasnosti má vyše 10.000 knižničných jednotiek, ktoré neustále doplňuje o nové diela aj periodiká. Knižnica uchováva vzácne encyklopédie, muzeálne zborníky, vrátane Múzea kráľovstva českého od roku 1843, Letopisy Matice Slovenskej a iné.

Najstarším a zrejme aj najvzácnejším zväzkom sú inkunábuly z rokov 1493 až 1496. Sú to štyri prvotlače latinskej gramatiky, zviazané do jednej knihy. Vytlačili ich v Benátkach. Pochádzajú z kaštieľa v Lefantovciach. 

Sporná je však rukopisná kniha, ktorej chýba titulný list. V poznámkach na jednom voľnom liste je údaj, že pochádza z 13. storočia a patrila Habsburgovcom a Rudolf Habsburský ju údajne odporučil svojmu synovi Albrechtovi budúcemu kráľovi. Ale je písaná v nemeckom jazyku a podľa papiera a formátu odborníci usudzujú, že je možno aj o dve storočia mladšia. Napriek tomu je vzácna. Obe spomínané knihy na zámku uchovávajú v špeciálnych podmienkach a knihovník s nimi manipuluje iba v bielych rukavičkách.

http://www.teraz.sk/templates/teraz/assets/images/transparent.png) repeat;">http://www.teraz.sk/templates/teraz/assets/images/transparent.png) repeat;">
 

Ešte na jednu knihu Kližan upozornil. „Naša knižnica vlastní pôvodný výtlačok slávneho slovensko-česko-latinsko-nemecko-uhorského slovníka, ktorý zostavil jazykovedec a tvorca prvej písomnej slovenčiny Anton Bernolák. Vytlačili ju v roku 1825 a podľa rukopisnej poznámky v roku 1858 ju zakúpili pre vtedajšie nitrianske gymnázium, patriace Rádu piaristov,“konštatoval Kližan.

Zdroj: Teraz.sk

Čítať 10717 krát Naposledy zmenené sobota, 18 júl 2015 23:04
Zostaňte s nami v kontakte a prihláste sa na odber noviniek